Loading
INVENCIA.SK

Mladý inovatívny podnikateľ 2020

Dňa 23.9.2020 sa  uskutočnilo v Bratislave slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenského projektu „ Mladý inovatívny podnikateľ 2020“ (išlo už o 14. ročník ). Jeho úlohou bolo vyzdvihnúť a predstaviť širokej verejnosti mladých kreatívnych, inovatívnych podnikateľov, ktorí sú úspešní vo svojom odvetví podnikania. Zároveň môžu byť inšpiratívnym príkladom pre mladých ľudí, ktorí chcú začať alebo začínajú podnikať. 

Projekt  sa organizoval  aj v iných krajinách pod názvom Creative Young Entrepreneur Award. Organizovala ho mimovládna organizácia  JCI –Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia)  v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska . Junior Chamber International- Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 115 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. Spoločnosť je medzinárodnou organizáciou mladých  lídrov a podnikateľov. V r. 2015 oslávila celosvetová JCI 100 rokov od svojho založenia. Združenie podnikateľov Slovenska je prvým záujmovým združením súkromných podnikateľov Slovenskej republiky založeným v novembri 1989. Jeho hlavným poslaním je zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku. Projekt sa uskutočnil pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR.

Finalisti súťaže

1.Ing.Ľuboš Belavý- spoločnosť HCK- výskumno-vývojové , informačné a vzdelávacie centrum (občianske združenie)

Hlavnou činnosťou je výskum, vývoj a výroba špeciálnych pomôcok pre znevýhodnených ľudí. Uľahčujú prácu s počítačom ľuďom s telesným, mentálnym (DMO, Autizmus), ale aj zrakovým postihnutím. Spájajú znevýhodnených s elektronickým svetom a pomáhajú rozvíjať ich zručnosti. Konkrétne ide o vývoj, výrobu a predaj špeciálnej počítačovej klávesnice HandCubeKeys. Je to bezdotyková programovateľná klávesnica vyrobená z dreva, určená ľuďom s telesným, mentálnym (DMO, Autizmus) alebo zrakovým postihnutím. Je tiež použiteľná ako didaktická pomôcka pre žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami, u ktorých hravou formou pomáha rozvíjať kreativitu.

Klávesnica je jediným výrobkom svojho druhu na svetovom trhu. Podobnú klávesnicu nemajú v ponuke žiadni domáci ani zahraniční výrobcovia. Klávesnica so svojimi funkciami a parametrami je schopná plne konkurovať v medzinárodnom meradle.

2.Ing. Tomáš Bertók, PhD.,  –spoločnosť Glycanostics ,spol. s r.o.

Glycanostics je inovatívna firma založená v roku 2017, zameraná na vývoj a komercionalizáciu revolučných diagnostických kitov na európsky a neskôr americký trh. Misiou spoločnosti je priniesť na trh presnú, dostupnú a neinvazívnu diagnostiku nádorového ochorenia prostaty (tzv. tekutá biopsia) a zabrániť tak vysokému počtu zbytočných, nákladných a nepríjemných biopsií prostaty. Glycanostics sa za dobu svojho vzniku (cca 3 roky) zaslúžil o prípravu prototypu produktu – klinického kitu na diagnostiku nádorového ochorenia prostaty, ktoré preukázateľne zvyšuje presnosť v porovnaní s momentálne dostupnými postupmi v Európe (výsledky budú publikované v najbližších mesiacoch). V súčasnosti Glycanostics spolupracuje s priemyselnými partnermi v zahraničí, v rámci advisory (business aj scientific) board spolupracuje s KOLs (tzv. key opinion leaders) na oblasť uroonkológie z 5 krajín Európy . Doposiaľ spoločnosť získala dva prestížne granty od Európskej komisie na rozvoj biznisu – ERC Proof of Concept a SME Instrument phase 1.

3.Lukáš Petruňo-spoločnosť Humidef, s.r.o.

Spoločnosť sa zameriava na výrobu ochranných produktov (na báze využitia ich ochrannej technológie), ktoré majú pomáhať spotrebiteľom ochraňovať ich majetok pred nepriaznivými účinkami vody.Cieľom je poskytnúť produkty pre tých ľudí, ktorí žijú v oblastiach, kde je vysoké riziko povodní. Zamerať sa chcú  však aj na štátne podniky (silové, lesy, obrana a pod.) a bežných ľudí, od mamičiek s deťmi až po podnikateľov či starých rodičov. Primárnym cieľom (misiou) celej firmy  je vyvinúť ochranné systémy, ktoré by pomáhali ľuďom v prípade nutnosti ochraňovať ich domy a ďalšie majetky (v prípade záplav či silných prívalových dažďov). Vyvinuli zatiaľ 2 produkty- ochranné čipy a záchranný balíček. Oba sú založené na ochrannej nanotechnológii.

4.Ing. Alexandra Šeligová-spoločnosť Ihličkovo, s.r.o.

Vyrábajú primárne sirupy z ihličia, ktoré sami pestujú podľa tradičných receptov ich starých rodičov. Využívajú jedinečnú surovinu – ihličie, ktorá sa dá použiť v rôznych oblastiach. Radi by boli, aby sa ich jedinečný projekt dostal do povedomia širokej verejnosti. Sirupy z ihličia sa užívajú preventívne na zlepšenie imunity, ale aj pri kašli alebo zápale hrdla. Využívajú unikátnu surovinu a tradičné recepty  oživili inováciami. Celý projekt je založený na príbehu  starých rodičov a ich recepture. Úspechom by bolo aby sa ich  sirupy dostali nielen do domácností, ale aj do horských chát prípadne hotelov. Okrem sirupov vyrábajú aj tinktúry z borovicových šišiek vhodné pri reumatizme, alebo do kúpeľa a taktiež aj smrekový olivový olej.

5. Ing. Darina Štyriaková, PhD.-spoločnosť ekolive s.r.o.

Firma je prvý a jediný  poskytovateľ svetovo   unikátnej technológie ktorá    predstavuje ekologický prevrat v ťažobnom priemysle a prináša po prvý krát riešenie pre kontaminované životné prostredie ťažkými kovmi. Mení nebezpečnú ťažbu a úpravu nerastných surovín na plne ekologický a prírodný proces ktorý vytvára lokálne vysokokvalitné nerastné suroviny ako alternatívu k drahému importu (zodpovednému za množstvo CO2 emisií), pričom zároveň vzniká organické bio-hnojivo, ktoré môže nahradiť nebezpečné chemické hnojivá a pesticídy v lokálnom poľnohospodárstve. Prináša riešenie pre toxické priemyselné a banské odpady, environmentálne hazardy vrátane vysoko kontaminovaných pôd okolo nás. Tento servis zabezpečuje nespočetným množstvom malých pracovníkov – mikroorganizmami. 

Udelenie špeciálnych cien:

„Cena BMW za inovatívnosť“. Cenu získal Ing. Ľuboš Belavý spoločnosť HCK-výskumno-vývojové , informačné a vzdelávacie centrum

„Cena Indexu za  najinšpiratívnejší  podnikateľský príbeh “-  cenu získal  Ing. Tomáš Bertók, PhD.-spoločnosť  Glycanostics, spol. s r.o.

Cena Microsoftu za prínos k uplatneniu umelej inteligencie v praxi“. Cenu získal Matej Bodnár –spoločnosť RE-CA s.r.o

Niečo o spoločnosti:

Spoločnosť RE-CA vznikla ako nasledovník zvončekov RE-BELLS na privolanie obsluhy v gastre, vďaka ktorým je čašník dostupnejší a zároveň produktívnejší. Keďže využitie zvončekov našlo využitie aj v priemysle, rýchlo pochopili, že v tomto segmente viedia byť ešte väčším prínosom. Pomocou smart hodiniek a ďalších smart zariadení v kombinácií s vlastnými senzormi a komunikačnými zariadeniami prepájajú jednotlivé výrobné procesy tak, aby boli pracovníci v správnom čase na správnom mieste a odstránili  tak čas hľadaním, či čakaním. Využívajú taktiež techniky strojového učenia (umelá inteligencia), ktoré  umožňujú automatizovať procesy vo výrobe, či sledovať anomálie.  Spoločnosť zastrešuje celý proces – od identifikácie problému, návrhu riešenia, realizácie vývoja a výroby potrebných technológií až po implementáciu a následný servis. Takto vedia zabezpečiť maximálnu spokojnosť zákazníka s RE-CA produktami. Cieľom firmy je pomôcť výrobným podnikom zvýšiť svoju efektivitu a udržať si tak konkurencieschopnosť na trhu

„Cena J&T Banky za najväčší spoločenský a  ekonomický potenciál “- Cenu získal Ing. Tomáš Bertók, PhD. spoločnosť  Glycanostics ,spol. s r.o.

Cena JCI-Slovensko za inovatívne podnikanie“-Cenu získali dvaja finalisti  a to: Ing Tomáš Belavý spoločnosť HCK-výskumno-vývojové , informačné a vzdelávacie centrum a Ing. Alexandra Šeligová spoločnosť Ihličkovo, s.r.o.

Cena Ministerstva hospodárstva SR. Cenu získala Ing. Darina Štyriaková, PhD.-spoločnosť ekolive s.r.o.

Absolútny víťaz- hlavná cena

Na základe rozhodnutia odbornej komisie pre posudzovanie nominácií sa absolútnym víťazom stal  Ing. Tomáš Bertók, PhD. spoločnosť  Glycanostics ,spol. s.r.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *